Pages

13 Aralık 2013 Cuma

KIŞIN EVDE NELER YAPILABİLİR

KIŞIN EVDE VAKİT GEÇİRİN

Kışın havanın soğuması ve karın gelmesi ile birlikte hafta sonlarıo ve tatil günleri evden dışarıya çıkmak hiç de iyi bir fikir gibi gelmez insana Dışarı çıkmak yerine evde vakit geçirmek daha mantıklı gelir.Ancak evde vakit geçirmek isteyenlerinde en büyük sorunu evde ne yapabilirim, can sıkıntısını nasıl geçirebilirim gibi sorunlar oluyor.
Neyse ki durum eskisi gibi değil ve teknolojinin nimetleri can sıkıntısını ortadan kaldırmak için oldukça fazla imkan sunuyor.Bunun yanında çeşitli egzersiz ve programlar ile de eğlenceli vakit geçirmek daha kolay.
Şimdi size ünlü teknolojik ürün üreticisi olan Logitech’in, ünlü psikolog ve sağlık uzmanı Mamta Bhatia’nın önerileriyle evde dış dünya ile bağlantı koparmadan eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak ipuçlarını veriyoruz.

Evde Egzersiz Yapın

Kış aylarında, kendinizi egzersiz yapmak için motive etmeniz çoğu zaman zordur, tek yapmak istediğiniz kış uykusuna yatmaktır. Formda ve sağlıklı kalmak için uzun soğuk kış aylarında neden evde egzersiz yapmayasınız? 
Evinizde yapabileceğiniz egzersiz türlerine bir bakın. Bir film izlerken ağırlık kaldırabilir mekik çekebilir ya da bacak kaldırma hareketi yapabilirsiniz. Ya da bir fitness DVD’si alabilirsiniz, piyasada çok iyi yoga ve aerobic CD’leri mevcut. Para harcamak istemiyorsanız İnternet’ten de online fitness derslerini izleyebilirsiniz. Bunları yaptığınızda vücudunuz endorfin (mutluluk kimyasalı) salgılayacak ve kendinizi daha iyi ve formda hissedeceksiniz. Mutluluk kimyasalları salgılandığında doğal olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz, moraliniz yükselecek ve size daha enerjik olacaksınız. Enerjiniz olduğunda metabolizmanız da hızlanacak ve be bu da yediğiniz yemekleri daha hızlı sindirmenize ve yağ yakmanıza yardımcı olacak böylece kendinizi muhteşem hissedeceksiniz. Ayrıca endorfin salgıladığınızda daha pozitif düşünecek ve daha iyimser bir bakış açısına sahip olacaksınız bu da sizi daha motive ve enerjik hale getirecek.

Yemek Pişirin

Yılın ilk ayları karşımıza alınması gereken yeni kararlar getiriyor. İnternette yeni yemek tariflerini pişirmeyi öğrenebileceğiniz çok iyi online dersler var. Neden bu tür yeteneklerinizi geliştirmeyesiniz ve kış ayını bu ayda çıkan sebze ve meyvelerle yemek pişirmeyi öğrenerek geçirmeyesiniz ki? Bu size sezonun sunduklarının keyfini çıkarmanızı ve herhangi yapay bir gübre ya da kimyasal kullanmadan yetişen sebzeleri yeme imkânı verecektir. Ayrıca sadece kış aylarında alabileceğiniz vitaminlerden faydalanabilirsiniz. Et ve patates ve havuç gibi kök sebzelerle pişirilen sulu yemekler ve kek ve elmalı tart gibi hamurlu yiyecekler de yılın bu dönemi için mükemmeldir.
En yakınlarınızı ve sevdikleri bir akşam yemeğine davet edin ve mutfakla ilgili gösterdiğiniz çabanın keyfine varmalarını sağlayın. Böylece sadece aşçılıkla ilgili yetenekleriniz geliştirmekle kalmayacak aynı zamanda yakın arkadaşlarınızla bir araya gelme fırsatı bulacaksınız.
İster yüz yüze ister Internet üzerinden arkadaşlar ve aileyle bağlantı kurmak stresin ve endişenin seviyesini azaltabilir ve enerjiyi artırabilir. Arkadaşlarınıza zaman ayırmak ilişkilerinizi güçlendirecek ve sonuç olarak kendinizi mükemmel hissetmenizi sağlayacaktır. İnsanoğlu olarak doğuştan görülme, duyulma ve fark edilme ihtiyacımız var. Arkadaşlarımız ve ailemizle bir aradayken bağlantı ve tanınma duygusunu hissederiz. Bu da kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Sosyal Ağlar İle Bağlantı Kurun

Soğukta dışarı çıkmayı sevmediğimiz için kış aylarında dış dünyayla bağlantınızın kesildiğini hissetmeniz çok kolay. Ama saklanmayın. Twitter ve Facebook gibi sosyal ağ siteleri aracılığıyla dış dünyayla bağlantınız devam etsin. Logitech Vid ya da Skype üzerinden arkadaşlarınızla sohbet edin ve buluşma planları yapın. Ajandanızda planlarınız olduğunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Uyku Düzenini Koruyun

Havanın erken kararması, soğuk ve karanlık sabahlar uyku düzenini bozuyor ve gün boyunca kendinizi bitkin ve yorgun hissetmenize neden oluyor.
Her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın: bu uyku düzeninizi yolunu koymanıza yardımcı olacaktır. Böylece kendinizi sakin ve rahatlamış hissedeceksiniz. Vücudunuz belli bir ritimde çalıştığında daha verimli ve duygusal olarak da dengeli olursunuz. Ayrıca gün boyunca kendiniz enerjik hissedersiniz.
Yatak odası ortamının kalitesi de uykunuzun kalitesinde büyük bir fark yaratır. Yatak odanızda bir cennet yaratın, burada dinlendirici doğal renkler kullanın ve sizi rahatlatmaya yardımcı olacak bir mum yakın. Laptop’ınıza rahatlatıcı bir masaüstü ekranı koyun ve zihninizi rahatlatacağı için kumsal ve günbatımı resimlerine bakın. Zengin ve rahatlatıcı bir ses için hoparlörünüzü laptop’ınıza takın ve hafif birmüzik dinleyin. Zihninizde daha az uyarıcı olduğunda uykuya daha rahat dalar ve daha derin uyursunuz.

Para Durumunu Düzenleyin

Yeni yılın ilk ayları mali durumunuzu düzenlemek için mükemmel bir zamandır. Zamanı para biriktirmek bir bütçe belirlemek ve hatta kendinize para ayırmak için kullanın. Mali durumunuz kontrol altında olduğunda kendinizi hafiflemiş ve rahatlamış hissedeceksiniz. Ödenmemiş faturalarla ilgili endişelenmek yerine zihninizdeki finansal karışıklıkları çözüp mali ekonominizi organize ederek endişeyi yok edin. Kişisel kitaplarınızı düzenleyerek endişeli düşüncelerden kurtulun.
Paranızı takip etmeniz daha kolaylaşacağı ve tek tıkla ekonomik olarak tam ne durumda olduğunuzu bilmenize yardım olacağı için online banka hesapları oluşturmayı düşünün. Ayrıca mali durumunuzu düzenlerken eğlenceli ya da dinlendirici bir müzik dinlemeyi düşünün, böylece bu iş sizin için daha az yorucu hala gelecektir.

Rahatlatıcı Ortam Oluşturun

Kendiniz için zaman yaratın. Yatak odanıza kaçın ya da koltuğun üzerinde rahatlayın. Soğuk kış aylarında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olması için ruh halinizi yükseltecek çiçek ve doğal ışık veren lambalar gibi doğal aksesuarlara yer verin. Etrafınızda sevdiğiniz objeleri bulundurmak her zaman moralinizi yükseltmenize yardımcı olur.
Çoğu zaman kaotik hayatlar yaşarız, işlerin biri biter biri başlar ve günün sonunda bitkin ve yorgun hissederiz. Bu da genel olarak moralimizi olumsuz yönde etkiler. Kendiniz zaman ayırdığınızda ve “ben” zamanı yarattığınızda, enerjinizi saklar ve en önemli insana kendinize odaklanırsınız. Bu sizin için önemli olan şeylere ilgi göstermenize ve bunları düşünmenize yardımcı olur.
Kafanızı rahatlatmak için dinlenmeye zaman ayırın. Muhtemelen her zaman gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz vardır, bunları düşünün ve bunları gerçekleştirmek için neler yapabileceğinizi gözden geçirin.

Eğlenceli Bir Hobiniz Olsun

Akşamlarınızı televizyonun önünde harcamayın. Blog yazma gibi bir hobi edinin. Blog yazmak düşüncelerinizi organize etmek, fikirlerinizi açığa çıkarmak için mükemmel bir yoldur ve bu da düşüncelerinizi, onları okumak isteyen insanlarla paylaşmanızı sağlayacaktır. Kışın insanlar çoğunlukla kendilerini evlerinde hapsolmuş hissederler. Blog yazmak size özgürlük hissi verir. Masanızda ya da mutfak tezgahınızda, laptop kucağınızda değilken laptop  kullanmanın tüm deneyimini yaşamak için Logitech MK605’i kullanmayı deneyin, her şey daha kolay olacak.
Blog yazmak size göre değilse ilginizi çeken forumlara üye olun, deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz, bilgi edinebileceğiniz ve sizin gibi düşünen insanlarla sohbet edebileceğiniz birçok hobi forumları mevcut.

Yeni Yıl ve Yeni Siz

Yeni yılda kendinizi nasıl görmek istediğinizi düşünün. Etrafınızdaki insanların sizi nasıl tanıması, bilmesi ve değer vermesini istiyorsanız madde başlıklarıyla bir özet çıkarın ve daha sonra tam olarak ne istediğinizi temsil eden resimleri biriktirin. Bu resimler ister yeni bir moda tarzı, tavrı ya da yaklaşımı olsun bir görsel özetiyle başarmak istediğiniz şeyi size hatırlatacak ve isteklerinize ulaşmanız için size bir yol sunacaktır.

Geleceğinize Hazırlanın

Yılın son ayı olan Aralık ayında kendinizi nerede görmek istediğinizle ilgili bir plan hazırlayın ve daha sonra hedefinize yaklaşmanız için başarmanız gereken kilometre taşlarını belirlemek için ay bazında çalışın.
Başarmak istediğiniz bir hedef ve bir deadline belirleyin.  Daha sonra sizi istediğiniz pozisyona getirecek tüm aktivitelerle ilgili ay bazında bir plan yapın. Örneğin üç ay içinde yemek yapmayı öğrenmek istiyorsanız ilk ay yemek pişirme kursuna gideceğinizi, bazı yemek kitapları alacağınızı ve online tarifleri okuyacağınızı söyleyebilirsiniz ve ikinci ayda yeni edindiğiniz yeteneklerinizi uygulayacağınızı, arkadaşlarınız ve aileniz için kek pişireceğinizi bir akşam partisine yemek götüreceğinizi ve üçüncü ayda yeni yeteneklerinizi göstermek için bir akşam partisi vereceğinizi planlayın. Farkına varmadan hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Hedeflerinize bağlı kaldığınızı garantilemenin başka bir yolu da bunu online olarak paylaşmak ve başarılarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak için video blogları yaratmaktır.

Kış İle Barışık Yaşayın

Kış havası kasvetli ve sıkıcı olabilir ama bu sizin de kasvetli ve sıkıcı olacağınız anlamına gelmez. Eğer kışla ilgili düşünceleriniz değiştirirseniz tüm yaklaşımınızı ona göre etkileyebilirsiniz. Eğer sezonun güzelliğini görmeye başlarsanız ve kışla ilgili heyecanlanırsanız doğal olarak daha mutlu ve daha pozitif bir insan olursunuz. Bu duygu sizin ve etrafınızdakilerin kendilerini mükemmel hissetmesini sağlayacaktır.
Fiziksel değişimlerle ilgili olarak kıştan sakınmak yerine onu kucaklamak işin anahtarıdır. Bunu yapmanın bir yolu olarak kıyafetlerinizi renkli bir fular gibi canlı renklere sahip aksesuarlarla tamamlayın. İnternete girin ve bu sezon ne moda ona bakın. Defile video’su sunan birçok websitesi mevcut, böylece hangi kıyafetlerin trend olduğunu ve hangi kıyafetlerin size yakışacağını görebilirsiniz.kaynak: RenkliWEB

1 yorum:

Yorumlarınızı seviyorum beni burda yalnız bırakmayın :)