Pages

26 Kasım 2013 Salı

İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken şeylerTrafik, kalabalık, gürültü, pahalılık... Bazen dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşadığımızı unutturuyor, insanda İstanbul’dan kaçmak duygusu uyandırıyor. Oysa bu şehrin eski isimlerinden biri Dersaadet, yani ‘mutluğun kapısı’. 


En iyi Türk kahvesini için
Bir sonbahar günü Beyoğlu’nda turlarken İstanbul’un en iyi Türk kahvesini yapan mekânı Mandabatmaz’da köpüklü bir Türk kahvesi içmek...Taksiyi Adalar’a sürün
İlkbaharda paraya kıyıp deniz taksi tutmak ve Adalar’a doğru şöyle bir açılmak...


              İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Soğuk bir kış günü, yolunuz Beyoğlu’na düşerse ısınmak için Pera Müzesi’ne girin ve Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi’ni seyredin.

                            

Mihrimah Sultan’ın doğumgünü kutla
Mihrimah Sultan 21 Mart günü doğmuş. Adı ‘güneş ile ay’ anlamına geliyor. Geceyle gündüzün eşit olduğu 21 Mart’ta Galata Kulesi’ne çıkın, Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’nde güneşin batışını ve ayın Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii üzerine doğuşunu seyredin. Mimar Sinan’a hayran kalacaksınız.

İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Dan Brown’la serinle
Yazın ilk sıcak günlerini serin müzelere ayırın. Bebek’teki Aşiyan Müzesi’nin muhteşem manzaralı bahçesinde, rengârenk çiçekler arasında dolaşın. Hararetten kaçmak için, şehrin en serin müzelerinden İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde İskender Lahti’ni ziyaret edin. Edirnekapı’daki Kariye Müzesi’nde Bizans sanatının en güzel örnekleri arasında gösterilen mozaik ve freskleri görün. Dan Brown’ın ‘Cehennem’ kitabındaki izleri sürüp, Yerebatan Sarnıcı’ndaki Medusa heykellerini görün.


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Şehri sen uyandır
Ölmeden önce; başka bir İstanbul görmek, bahar günü tan vaktine, sıcak yaz esintisi eşliğinde, Pierre Loti’de, elinde demli çay, şehrin uyku halini izlemek... O zaman bambaşka bir İstanbul’a tanık oluyor insan…


Güneşi deniz kenarında karşıla
Arka fonda eski İstanbul manzarası, ilkbahar sabahı bir deniz kenarında güneşin doğuşunu, şehrin uyanışını izlemek.
Adalar’da erguvan turu at
İlkbaharda, mümkünse erguvan mevsimi Adalar’da bisiklete binmek, dolu dolu bir tam gün geçirmek, balığını, midyeni, dondurmanı yiyip dönmek.


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey


Buğular içindeki Ayasofya’yı gör
Yaz sabahı güneş doğarken, Kadıköy’den Karaköy’e giden ilk vapurlardan birine binip Tarihi Yarımada’ya yaklaşmak. Bir de sis varsa, denizden yükselen buğular Ayasofya ile Sultanahmet’in eteklerini basmışsa... Yani tarihi yarımadanın kadim iki mekanı sanki bir rüya alemindeymiş gibi görünüyorsa... İşte dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz manzara budur. Vapurun kenarındaki banklara oturup yaz rüzgarını teninizde hissederek bu olağanüstü görüntünün tadını çıkarın. Ve içinizden şükredin, iyi ki İstanbul’dayım diye...


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

İnsanların çocuklaşmasına tanık ol
Karlar içinde bir Beyoğlu... İstiklal caddesi diz boyu kara batmış. Çirkinlikler, kirlilikler bembeyaz bir örtüyle kaplanmış. Öğleden sonra, hatta gecenin ilk ışıkları yanmış. Kar, her yaştan insanı çocuklaştırmış, millet kartopuna başlamış tarihi caddede. Siz eski muhallebicilerden birinin vitrininin hemen arkasındaki bir iskemledesiniz, bir yandan salebinizi yudumlayıp bir yandan sokaktaki mucizeye bakıyorsunuz. Hiç alışık olmadığınız o görüntüye...


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

İstiklal’den 16. yüzyıla sap
Bir yaz ikindisi... İstiklal Caddesi yine cıvıl cıvıl, her taraf rengarenk insan... Sokak çalgıcıları, bıçkın delikanlılar, birbirinden güzel kızlar... Yüz yıllık gürültü, yüz yıllık patırtı, yüz yıllık debdebe... Ama sen Galata Mevlevihanesi’ndesin. Yüz adımda yüzlerce yıllık bir yolculuk yapmış gibi 16. asırdasın. Bahçedeki ağaçların duldasına sığınmış, eski mezar taşlarının güzelliğine bakarak hayatı düşünüyorsun. Hayatın ne kadar büyük bir mucize olduğunu ve bu mucizenin sana bir armağan olarak sunulduğunu. İçinden derin bir huzur, gözlerinde anlamını senin de çözemediğin bir doygunluk...


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Bir hisardan bir hisara çay keyfi sür
Küçüksu Kasrı’nın harika bir kafesi vardır. bu kafeye oturup iki hisarı izleyerek çay için.


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey


Küçük Ayasofya’da bir tam gün geçir
Kasım ayında, gözlerden uzak Küçük Ayasofya Camii’nin avlusunda bir tam gün geçirin. Restorasyon gören medresede bugün ahşap işlemeciliği, sedefkârlık, minyatür, tezhip sanatları ve daha birçok sanat icra ediliyor. Sessiz, sakin, huzurlu çay bahçesi de cabası.


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Piyer Loti’yi tahtından indir
Bir bahar günü, çirkin asfalt görüntüsüne aldırmayıp, etraftaki araba gürültüsüne kulağınızı tıkayıp Balat sırtlarına tırmanın. Molla Aşkı tepesi, Fatih Sultan Mehmet’in de takdirle beğendiği bir yerdir. Yakında oraya inşa edilen Teras Cafe’de çayınızı yudumlayıp Haliç’i şimdiden seyredin; çünkü orası yakında Piyer Loti’yi tahtından indirecek.


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Avrasya’da koş
Kıtalar arası maratona katılın, koşamasanız da yürüyün...İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Kilyos’ta iyot takviyesi yap
Serin, hafif yağmurlu ve puslu ama zaman zaman güneş yüzünü gösterip de kızarmış yaprakları parlattığı bir havada, evde yapılmış iyi bir kahveyi termosa koyup epey erken bir saatte, hatta sadece orman köpeklerinin fink attığı saatte Belgrad Ormanı’nda toprağı koklamak, ağaçlardan yağan yaprakların arasından Kilyos’a inmek, sahilde köpüren suların düzlediği kumlarda uzaktaki tankerlere, kumdaki zambaklara bakarak uzun uzun ciğerlere iyot takviyesi yapmak.

İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Sinan hamamında paklanın
Tarihi bilgilere saplantı derecesinde sadık kalınarak yenilenen Sinan yapısı Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda hayatınızda bir kere olsun aklanıp paklanın. Sonra dinlenme bölümünde gerçek meyvelerden yapılmış şerbetle rahatlayın.


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Haliç’te kürek çekin
Haliç’te kürek dersi alabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer bunu da akşamüstü, tam her yandan ezan sesleri yükseldiği saate denk getirebilirseniz, İstanbul’da en etkilendiğiniz, aklınızdan ömür boyu çıkmayacak anlardan birini yaşayabilirsiniz.


İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey

Boğazda martılar eşliğinde istanbulu seyrederek vapur gezisi yapın 
İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 50 şey


2 yorum:

  1. çok güzel olmuş ellerine sağlık denemek istediğim birçok madde var:)

    YanıtlaSil
  2. RESİMLERİNİZ FEVKALADE

    YanıtlaSil

Yorumlarınızı seviyorum beni burda yalnız bırakmayın :)