Pages

22 Kasım 2013 Cuma

Çocuğunuzu Sebze Ve Meyveyle Erken Tanıştırın


Çocuğunuzu Sebze Ve Meyveyle Erken        Tanıştırın

                                          

                  Çocuklarda Sebze-Meyve Alışkanlığı

Çocuklar Sebze-Meyve Yemeye Ne Zaman Alıştırılmalı?

Yapılan araştırmaya göre bebeklik döneminde evde hazırlanmış sebze ve meyve yiyen çocuklar 7 yaşına geldiklerinde de sebze ve meyveleri hazır gıdalara göre daha fazla tercih ediyorlar.
De Montfort University in Leicester ile Bristol ve Birmingham Üniversitleri’nde 1991 – 1992 yıllarında doğan çocuk ve onların annelerinden oluşan 7.866 kişilik bir data incelemesi gerçekleştirildi. Yapılan araştırmaya göre bebeklik döneminde evde hazırlanmış sebze ve meyve yiyen çocuklar 7 yaşına geldiklerinde de sebze ve meyveleri hazır gıdalara göre daha fazla tercih ediyorlar. Ve bu çocukların damak tadı yine taze gıdalara ve evde hazırlanmış sebze ve meyvelere göre gelişmiş oluyor. Bebeklerin konserve ya da paket şeklinde alınmış ve mevsim dışı sebze ve meyveler ile beslenmesi ise daha geç yaşlarda (örneğin 7) sebze ve meyve yemeleri konusunda olumlu davranmalarını sağlamıyor.
Public Health Nutrition dergisinde yazan araştırmacılara göre erken gelişim döneminde bebeğin tükettiği sebze ve meyvelerin türü çok önemli. Çocukların hazır gıdalar içindeki sebzeleri ya da meyveleri tüketmeleri onlara bir fayda sağlamamakta. Eğer çocukların ileri yaşlarda sebze ve meyve tüketmesi isteniyorsa, erken gelişim döneminde mevsimindesebze ve meyve ile beslenmesi gerekiyor. İşlenmemiş gıdaların tüketilmesine dikkat edilmesi çocukların büyüdükleri zaman da işlenmemiş gıdalardan hoşlanmasını sağlıyor. Annelerin bu konuda dikkatli olmasını tavsiye ediyoruz.
Kaynak: Kim Psikoloji

1 yorum:

  1. Ağaç yaşken eğilir diye boşuna dememişler :) mevsim sebze meyvelerini tüketmek çok önemli gerçekten,

    Bende beklerim, sevgilerle

    YanıtlaSil

Yorumlarınızı seviyorum beni burda yalnız bırakmayın :)