Pages

26 Kasım 2013 Salı

Boğazda Kahvaltı Keyfi “Sade Kahve”


Alkolsüz Kahvaltı Mekanları: Sade Kahve

Boğaz manzarasının keyfine doyum olmayan en güzel köşelerinden birinde, Rumeli Hisarı’nda, Türk Kahvesinin hâlâ usulüne uygun olarak külde pişirildiği, sunuluş biçimi ve çeşidiyle tam bir ev kahvaltısının servis edildiği, günün her saati başka güzel bir mekân Sade Kahve.
Hala bakır sahanlarda pişen menemeni deneyince, çeliğin ve teflonun sunduğu konforla birlikte kaybettiğimiz lezzet farkını da anlıyoruz. Börekler de bakır tepsilerde, hem de mangal ateşinde pişiyor. Çay pişirilirken kaynak suyu kullanılıyor ve bu da çayın bu kadar lezzetli olmasının tek ve en önemli farkı.
Sade Kahve çay-kahve-sohbet üçgenidir. Boğaz manzarası eşliğinde rahat bir ortamda keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.
İstanbul'un Avrupa yakasındaki tarihi Rumelihisari'nın yakınında bulunan Sade Kahve enfes boğaz manzarasının tadını çıkartabileceğiniz en güzel mekanlardan biridir. Haftanın yedi günü sabahın çok erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar açık olan bu kafenin adı gibi dekorasyonu da menüsü de sadedir. Dekorasyonda eski kahvehane sandalyeleri, masaları ve otantik ev eşyaları (işlemeli servis tepsileri, çok eski ütüler gibi) yer alırken, menüde de enfes lezzette çiğ börekler, tepsi börekleri, mantılar, tazecik salatalar, kahvaltıda sahanda köy yumurtaları, çıtır çıtır simitler ve tostlar, tazecik sıkılmış meyve suları ve envai çeşit içecek bulunmaktadır. Ve tabii mekana adını veren Türk Kahvesi olmazsa olmazı. Türk kahvesini her yerde içebilirsiniz ama Sade Kahve'nin kahvesinin tadı gerçekten bir başkadır. 
Haftasonu için yoğunluktan dolayı haklı olarak rezervasyon alınmıyor. Mekanın atmosferindeki orjinallik ve köy nostaljisi bize sanki 50 yıl öncesindeki Anadolu köylerini hatırlatıyor. Çok lüks ve gösterişli bi yer olmaktan kaçınılmış ve gerçekten adı gibi sadeliğini yansıtıyor.
Dört mevsim etrafı açık (ama güneş ışınlarına karşı üzeri tenteyle kapalı) mekanda, kış aylarında masanın altında ayaklarınızı ısıtmak için yanan mangal, içtiğiniz çayın ya da sahlepin vazgeçilmiş eşlikçisidir. Aslında açık alanın hemen arkasında bulunan tarihi konak da kışın kullanıma açıktır ama herkes mangalla ısınıp temiz havada keyif yapmayı tercih eder. Otopark hizmetini vale'lerden alabilir ya da az ilerideki İspark'tan faydalanabilirsiniz.
fiyatlar o bölgedeki bi yer için aşırı sayılmaz,manzarası güzel,kişi başı ortalama 25 TL'ye eşsiz boğaz manzarasında doya doya güzel bir kahvaltı keyfi yaşayabilirsiniz.Türk kahvesi 7 tl,bardak çay 4 tl 
Sade Kahve Rumelihisarı
Adres: Yahya Kemal Caddesi No:36/1 Rumelihisarı / Sarıyer İSTANBUL
Telefon: 0212 358 23 24

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı seviyorum beni burda yalnız bırakmayın :)